Wyłoniona pierwszy raz w TeBeeSowej Polsce, 13 X 2024r, zaakceptowana uchwałą spółki TBS, Rada Mieszkańców nie ma łatwo. Ustawa o TBS nie przewidziała, że mieszkańcy mogą wybierać jakiekolwiek swoje reprezentacje. Nie zabroniła tego – więc można i na bazie obecnych przepisów walczyć o stworzenie rad mieszkańców przy innych TBSach. Jednak brak wpisu w ustawę - to brak jasnych uprawnień przysługujących mieszkańcom i radom. Wrocławska Rada Mieszkańców, świadoma wagi sprawy, walczy więc ze spółką o sensowne zapisy regulaminu współpracy Rady z TBS. Nie jest łatwo i z tym, że nie ma żadnych wzorców działania rad mieszkańców w TBSach. Wrocławska rada przeciera szlaki i stara się wypracować standardy i metody działania. A dodatkowo, lata bez praw mieszkańców nagromadziły wiele problemów do rozwiązania. Przybliżymy wam, co konkretnie robi Rada Mieszkańców we Wrocławiu przez ostatnie 2 miesiące od inauguracji. To informacja dla Wrocławian oraz inspiracja dla mieszkańców TBSów w Polsce. Fundacja Obywatel TBS postuluje bowiem wpisanie powoływania rad mieszkańców w ustawę, jako jeden z elementów systemu kontroli nad działaniami spółek.
Publikujemy Raport z badania potrzeb mieszkańców zasobu TBS Wrocław, przeprowadzonego wraz z wyborami do Rady Mieszkańców TBS Wrocław w dniu 13 października 2024r. Raport został ujęty w formie graficznych slajdów, łatwej do szybkiej analizy. Jednocześnie fundacja Obywatel TBS przedstawi raport Radzie Mieszkańców TBS Wrocław oraz Zarządowi TBS Wrocław i Prezydentowi Miasta Wrocławia. Analizę prześlemy również do Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz do Zespołu Sejmowego ds. TBS i właściwej podkomisji Komisji Infrastruktury, która obiecała nam dalszy ciąg rozmów o systemie TBS. To pierwsze w Polsce, jedyne nam znane badanie analizujące potrzeby mieszkańców, ich oczekiwania względem spółki TBS. Zobaczcie koniecznie. Nasz głos, który wybrzmiał w tym raporcie jest bardzo spójny.
Radni miejscy na Komisji Rewizyjnej przyjęli propozycje dwóch największych klubów radnych: Koalicji Obywatelskiej i PiS by w 2025r. przeprowadzić szeroką kontrolę w spółce TBS Wrocław. O szczegółach dyskusji i zakresu kontroli poczytajcie w naszym artykule. 2,5 roku temu nie było takiej woli politycznej – ale tak „dokazywaliśmy” przez ten czas, że to w końcu się stanie. „Ze względu na duży rezonans społeczny” – jak zapisano w protokole komisji rewizyjnej Rady Miejskiej. Rada Miejska zatwierdziła plan kontroli Komisji Rewizyjnej na 2025 rok na posiedzeniu w dniu 21.11.2024r. Pogratulujmy sobie determinacji i skuteczności. Dziś - cieszmy się! Od jutra zaczniemy pilnować tej kontroli by była rzeczywista, wnikliwa i użyteczna.
7 listopada 2024 w czasie podkomisji stałej do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej oraz poczty - części sejmowej Komisji Infrastruktury, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Tomasz Lewandowski miał przedstawić informację na temat funkcjonowania Towarzystw Budownictwa Społecznego - wyzwań, problemów i mechanizmów ich wsparcia. Minister zrezygnował z przedstawienia informacji - oddał czas w dużej mierze społecznikom - mieszkańcom TBS z różnych miast Polski, którzy znów licznie odwiedzili Sejm. Obejrzyj, co wydarzyło się na spotkaniu komisji.
13 października 2024r. odbyło się pierwsze demokratyczne święto mieszkańców systemu TBS - wybory do Rady Mieszkańców. Publikujemy komunikat Komitetu Organizacyjnego Wyborów i fotorelację. Poza głosowaniem przeprowadzono akcję ankietowania potrzeb mieszkańców.
3 lipca 2024r. Sędzia Paulina Warzel-Mikowska wydała wyrok w sprawie wniesionej w kwietniu 2022r. przeciwko TBS Wrocław przez ponad 500 mieszkańców. Uznała, że podwyżka jest NIEZASADNA. To wyrok pierwszej instancji, od którego z pewnością TBS się odwoła. Publikujemy dzisiaj pełen tekst uzasadnienia, jakie niedawno ukazało się na portalu sądowym. Wskazujemy najważniejsze argumenty, jak interpretację art. 28 z ustawy o TBS/SIM, kwestię robienia zysku na czynszach i temat kalkulacji. (Nie możecie drogie TBSy zarabiać na naszych czynszach!). To nie pierwszy sędzia i nie pierwszy wyrok, który w taki sposób argumentuje racje mieszkańców TBS. Znajdziecie więc tutaj również poprzednie wyroki z takimi tezami. W tym i prawomocne, ostateczne.
Zaczęliśmy od walki sądowej o niezasadne podwyżki i nienależne opłaty. Ale sądowe sprawy to preludium do wywalczenia czegoś znacznie ważniejszego: naszego wpływu na funkcjonowanie spółki TBS Wrocław. Jesteśmy fundatorami mieszkań, płatnikami kredytów i w całości opłacamy istnienie tej firmy. Uznajemy więc, że naturalnym jest, że powinniśmy móc współdecydować i nadzorować prawidłowość działania spółki. Ustawodawcy o tym nie pomyśleli, ale też, co ważne, prawo nie wyklucza byśmy ten wpływ i nadzór mogli mieć. Staramy się odwrócić zastałą patologię na korzyść praw mieszkańców i zabezpieczyć naszą przyszłość. W tym artykule opisujemy, co robimy w tej sprawie, jak na to reaguje spółka, prezydent Wrocławia, pracownicy miasta i radni miejscy. 10 punktów naszej lokalnej walki. Relacjonujemy też lipcową Komisję Gospodarki Miejskiej oraz sierpniowe spotkanie w sprawie naszych postulatów
Wrocław stał się istnym poligonem walk mieszkańców z systemem TBS. Od kwietnia 2022 roku toczą się sprawy w sądzie o niezasadność podwyżki, o nienależne opłaty o media, o dostęp do informacji publicznej. Spory o podwyżkę zaangażowały 1755 mieszkańców Wrocławia i cały skład sądu rejonowego. To około 160 procesów, na różnych etapach. W ilości wyroków prawomocnych na razie wygrywają mieszkańcy. Lipiec rozpoczął się rozczarowującą przegraną w apelacji – wcześniej apelacje wygrywaliśmy - po to by dwa dni później zaskoczyć wszystkich wygraną wielkiej grupy 560 osób – na razie nieprawomocną. Prawnik TBS odrywa argumentację od faktów – co chcemy pokazać w artykule. Dezinformacja jest bardzo szkodliwa dla nas mieszkańców TBS. Sędzia podkreśla, że gdyby lokatorów nie ignorowano – to tych procesów by po prostu nie było
Spółdzielnie mieszkaniowe czy TBSy? Porównajmy. Ważne! W ostatnim czasie TBS Wrocław dokonuje ekwilibrystyki porównując TBS z SM, na korzyść tych pierwszych. Porównajmy i my. W artykule znajdziecie zestawienie aktualnych obciążeń czynszowych w zakresie eksploatacji, remontów i zarządzania – na przykładzie Wrocławia. A co najważniejsze – przekonamy Was, co jest nie tak z TBSami na tle spółdzielni. Jak diametralnie różne prawa przysługują mieszkańcom obu systemów i jak przekłada się to na ich sytuację. I chyba wiemy, czemu nagle TBS postanowił zdewaluować spółdzielnie w swojej propagandzie sukcesu. My jednak jesteśmy przekonani, że nie tędy droga. Wystarczy mieszkańcom TBSów dać te same prawa i możliwości a spółdzielniom nie podkładać nóg w budowaniu! TBSy, zamiast propagandy i kupowania miejsca w mediach - mogłyby postawić na reformę systemu i upodmiotowienie w nim mieszkańców. W artykule ciekawe wypowiedzi Gościa. Czytajcie i ślijcie w świat!