DWA ZESPOŁY SOJUSZNIKÓW MIESZKAŃCÓW TBS
O powstaniu dwóch zespołów sejmowych pisaliśmy już w poprzednim artykule: Parlamentarny Zespół ds. TBS – a może nawet dwa!
Dziś wiemy troszkę więcej o historii tych inicjatyw. Okazuje się, że bez przypominania z naszej, społecznej strony, politycy przystąpili do powoływania zespołów parlamentarnych.
Posłanka Jolanta Niezgodzka, korzystając z opracowań Obywatel TBS, podążyła tropem naszych deklaracji i zaprosiła do zespołu posłanki i posłów z Wrocławia, Poznania, Lublina i Rzeszowa, z kilku ugrupowań partyjnych.
Poseł Rafał Komarewicz natomiast zgromadził posłanki i posłów według innego klucza – zapraszając osoby z własnego ugrupowania.
Posłowie pamiętali złożone nam obietnice i jest to naprawdę warte odnotowania i docenienia. Przecież tyle zwątpienia wyrażali mieszkańcy TBS w czasie kampanii wyborczej. Że będzie „jak zawsze”, „że szybko zapomną po wyborach”. Trudno się dziwić tej postawie. Ponad 20 lat systemu TBS doświadczyło nas w taki sposób, że jeśli coś się zmienia – to tylko na gorsze.
POŁĄCZENIE SIŁ OBU ZESPOŁÓW SEJMOWYCH
Inicjatorzy obu sejmowych grup szybko zorientowali się, że dwa odrębne zespoły mogą rodzić praktyczne problemy w przyszłości.
Dziś wiemy też, że w kuluarach od 22.11.2023r. trwały rozmowy o połączeniu sił, jeszcze zanim strona społeczna podjęła zabiegi w tym celu. Niektóre stowarzyszenia 28.11.2023r. wystosowały oficjalny apel do posłów, inni społecznicy rozmawiali przez te kilka dni nieformalnie telefonicznie i przez wideo-komunikatory. Nawiasem mówiąc, szanowni czytelnicy, tego jeszcze nie doświadczyłyśmy, by można było z posłem/posłanką porozmawiać wieczorem, po obradach Sejmu, w trybie online.
Bardzo doceniamy zaangażowanie i dostępność. To ogromna zmiana. Być może czasy, gdy musieliśmy usilnie i często bezowocnie zabiegać o uwagę i pamięć polityków już się kończą?
ZESPÓŁ „TRZECI”
Nie zdziwiło nas jedynie ponowne utworzenie Zespołu Ds. Budownictwa Społecznego, który istniał przez 8 miesięcy poprzedniej kadencji sejmu i ignorował bunt TeBeeSiaków. Przez 8 miesięcy spotkali się raz, nie licząc spotkania by wybrać władze zespołu. Wtedy byli to wyłącznie posłowie z PiS, tak jak i teraz. 7 z 14 posłów w obecnym zespole sejmowym było również w składzie tego zespołu w poprzedniej kadencji. W tym poseł przewodniczący.
Na Obywatel TBS pisaliśmy już o tym zespole (Komisja do Spraw Petycji podejmuje decyzję w sprawie TBSów ) - jego przewodniczący poseł Robert Warwas referował petycję autorstwa Grzegorza Prigana na lipcowych obradach Komisji ds. Petycji.
Niestety pan poseł nie uczynił żadnego gestu by prowadząc zespół sejmowy pod taką nazwą i referując petycję podpisaną przez ok. 12 tysięcy mieszkańców systemu TBS - spotkać się z nami, zapoznać z naszą optyką. Z zaskoczenia zobaczyliśmy go na obradach referującego naszą petycję.
NOWONARODZONY ZESPÓŁ SEJMOWY PO POROZUMIENIU POSELSKIM
Wróćmy do posłanek i posłów, którzy połączyli siły w jedną grupę sejmową by zmieniać system na lepszy dla mieszkańców.
Co wiemy dziś o tym dość licznym zespole sejmowym, złożonym z posłanek i posłów, którzy będą pracować na rzecz zmian korzystnych dla mieszkańców systemu TBS?
NAZWA: Parlamentarny Zespół ds. Towarzystw Budownictwa Społecznego
SKŁAD 15-osobowy:
PRZEWODNICZĄCA:
Jolanta Niezgodzka, posłanka Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska), reprezentuje Wrocław, z zawodu prawniczka. Przygotowała i wniosła pod obrady rady miejskiej uchwałę o poparciu dla zmian ustawy o TBS. Podpisała deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
WICEPRZEWODNICZĄCY:
Rafał Komarewicz, poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Kraków, z zawodu lekarz - dentysta. Doprowadził do uchwalenia Rezolucji Rady Miasta Krakowa o konieczności zmiany ustawy o TBS. Podpisał deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Zdzisław Gawlik – poseł Platformy Obywatelskiej (Koalicja Obywatelska), reprezentuje Rzeszów, z zawodu prawnik. Zadeklarował w czasie kampanii wyborczej napisanie ustawy o możliwości wykupu mieszkań dla najemców TBS. Podpisał deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Małgorzata Tracz – posłanka Zielonych (Koalicja Obywatelska), reprezentuje Wrocław, z zawodu polonistka i nauczycielka akademicka. Autorka interwencji poselskiej z marca 2022r. odnośnie podwyżek w TBS Wrocław oraz interwencji dotyczącej Rady Programowej w TBS Wrocław. Podpisała deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Marta Wcisło – posłanka Platformy Obywatelskiej (Koalicja Obywatelska), reprezentuje Lublin, z zawodu pedagożka i przedsiębiorczyni. Organizatorka konferencji prasowej nt. problemów prywatnych TBSów i interwencji poselskiej w tej sprawie. Podpisała deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Katarzyna Ueberhan - posłanka Nowej Lewicy (Lewica), reprezentuje Poznań, filozofka i działaczka społeczna. Jej interwencje poselskie pozwoliły uzyskać ważne dokumenty w sprawie nieprawidłowych kredytów w TBSach – nazwanych przez nas potem kredytami Alicja-BIS. Podpisała deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Franciszek Sterczewski – poseł niezrzeszony (klub Koalicja Obywatelska), reprezentuje Poznań, z zawodu architekt. Wsparł mieszkańców TBS w Poznaniu. Podpisał deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Krzysztof Śmiszek - poseł Nowej Lewicy (Lewica), reprezentuje Wrocław, z zawodu prawnik. Podpisał deklarację Obywatela TBS o wsparciu w zmienianiu ustawy.
Tomasz Zimoch - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Wrocław, z zawodu prawnik i znany dziennikarz. Zadeklarował Obywatelowi TBS wsparcie w zmienianiu ustawy.
Paweł Śliz - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Kraków, prawnik.
Piotr Górnikiewicz - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Tarnów, ekonomista.
Kamil Wnuk - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Katowice, przedsiębiorca.
Łukasz Osmalak - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Bielsko-Białą, informatyk.
Rafał Kasprzyk - poseł Polska 2050 (Trzecia Droga), reprezentuje Kielce, inżynier budownictwa.
Barbara Oliwiecka – posłanka PSL (Trzecia Droga), reprezentuje Kalisz, przedsiębiorczyni.
Jak widzimy, w składzie mamy zarówno posłanki i posłów, którzy już znają temat i podpisali deklarację Obywatela TBS, jak i posłankę i posła, którzy dotąd nie zajmowali się naszą problematyką. Traktujemy to jako dobry znak – spotkały się w jednym miejscu doświadczenie i ciekawość.
Dziękujemy Parlamentarzystom, którzy dotrzymali słowa i tym, którzy teraz zaciekawili się naszą sprawą.
Doceniamy pamięć o złożonych obietnicach, własną inicjatywę i dążenie do porozumienia ponad partyjnymi granicami.
Obserwujemy z ciekawością i nadzieją poselskie zaangażowanie i czekamy na wspólną pracę dla mieszkańców TBSów.