11 kwietnia 2023 rozeszła się w świat informacja o pierwszej wygranej przez mieszkańców sprawie o podwyżkę przeciwko TBS Wrocław. Spółka wydała dzisiaj oświadczenie budzące niepokój i dezinformujące opinię publiczną. Prezydent Jacek Sutryk w Radio Rodzina mówi o 2 wygranych przez miasto sprawach (!). Chcieliśmy czekać spokojnie na uzasadnienie wyroku by opisać szczegóły i motywację sądu, jednak nie możemy przejść obojętnie wobec takich komunikatów. Grzegorz Prigan, reprezentujący stronę wygranego procesu, wystosował szczegółowe oświadczenie. Ujawniamy też uchwałę Zgromadzenia Wspólników TBS Wrocław. I zadajemy pytania spółce. Zarządu nie ma, ale dział PR wciąż działa więc liczymy na odpowiedzi.
Przypomnijmy: rok temu 1756 mieszkańców TBS Wrocław zaskarżyło zasadność podwyżki z 15,90 zł/m2 do 20,45 zł/m2. Podwyżka uchwalona 4 lutego 2022r. zaczęła obowiązywać od 1 czerwca 2022 roku. Od 1 sierpnia 2022r., gdy pierwsze rozprawy weszły na sądową wokandę, TBS ogłosił OBNIŻKĘ czynszu z kwoty 20,45 zł/m2 do kwoty średnio 17,48 zł/m2. Nazwaliśmy ją po swojemu: obniżką podwyżki.
Czyli:
-> CZYNSZ do maja 2022r = 15,90 zł/m2
-> CZYNSZ czerwiec – lipiec 2022r. = 20,45 zł/m2
-> czynsz od sierpnia 2022r. = 17,48 zł/m2
11 kwietnia 2023r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej wydał wyrok, którego zanonimizowaną treść ogłosił prawnik reprezentujący stronę w tym procesie, adwokat Grzegorz Prigan. Wyrok pochodzi z Portalu Sądowego, nie został jeszcze dostarczony osobiście stronom. Nie posiada jeszcze uzasadnienia, o które zapewne obie strony dopiero wystąpią. Wyrok ten z pewnością jednak głosi, że podwyżka czynszu z 4 lutego 2022r. z 15,90 zł/m2 do 20,45 zł/m2 jest NIEZASADNA.
Redakcja Obywatela TBS, poza udostępnieniem krótkiego postu adwokata Grzegorza Prigana na ten temat na swoim profilu FB, nie zdecydowała się na publikację artykułu, ponieważ chcemy pokazywać sprawy w całości zanalizowane. Uzasadnienie wyroku z pewnością wyjaśni w pełni sentencję wyroku i płynące z niego konsekwencje, choćby finansowe dla obu stron i pozwoli zrozumieć motywację sądu. Dla każdej ze stron uzasadnienie wyroku jest bazą do odpowiedzenia sobie, czy zgadzają się z jego treścią i czy chcą walczyć dalej. Czekaliśmy zatem na uzasadnienie wyroku, zbrojąc się w cierpliwość.
Tymczasem TBS Wrocław dzień po wyroku wydał oświadczenie publikując je na swojej stronie www.
Adwokat Grzegorz Prigan „W związku z treścią oświadczenia TBS Wrocław i wprowadzaniem w błąd opinii publicznej” zdecydował się zredagować swoje oświadczenie i udostępnić wspomnianą w nim uchwałę TBS Wrocław z 18 lipca 2022 roku. Publikujemy je poniżej w całości i polecamy uważnej lekturze.
Szanowna Pani Redaktor,
wobec treści oświadczenia spółki TBS Wrocław w pierwszej kolejności wskazać należy, że spółka traci z pola widzenia fakt, że najemcy kwestionowali podwyżkę do kwoty 20,45 zł/m2 wskazując, że nie znajduje ona uzasadnienia i to było główną osią sporu. Po uchwaleniu podwyżki przedstawiciele spółki wielokrotnie powtarzali, że podwyżka ta jest uzasadniona i niezbędna, co wybrzmiewało również w zeznaniach świadków spółki na sali sądowej. Ostatecznie sąd przyznał jednak rację mieszkańcom.
Co zaś do stawki czynszu w wysokości 17,48 zł/m2 wprowadzonej w sierpniu – to brak jest w tej chwili jakichkolwiek podstaw do twierdzenia, że stawka ta pozostaje ważna - bowiem nie znamy motywów rozstrzygnięcia sądu, a nadto wyrok ten pozostaje nieprawomocny.
Zauważenia wymaga, że Sąd uznał stawkę czynszu w kwocie 20,45 zł/m2 obowiązującą w miesiącach czerwca i od 01 do 18 lipca 2022 r. za niezasadną w całości, jednocześnie uznając za zasadną stawkę w wysokości 15,90 zł/m2. Trudno więc przyjąć, że nagle, od sierpnia 2022 r. sąd uznaje za zasadną stawkę w wysokości 17,35 zł/m2 tj. podwyższoną o 1,45 zł/m2.
Jednoznacznie należy stwierdzić, że stawka czynszu w kwocie 17,35 zł/m2 została wprowadzona nieprawidłowo. Jak wynika z uchwały przedstawionej przez TBS Wrocław, z dniem podjęcia nowej uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Towarzystwa Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. nr 23/22 tj. 18 lipca 2022 r. - uchwała nr 3/22 z dnia 04 lutego 2022 r. traci moc.
Tym samym od dnia 19 lipca 2022 r. do 31 lipca 2022 r. nie mogła obowiązywać stawka czynszu 20,45 zł/m2, a obowiązywała stawka czynszu w wysokości 15,90 zł/m2.
Istotnym jest więc, że uchwalenie nowej stawki czynszu na poziomie 17,35 zł/m2 mającej obowiązywać od dnia 01 sierpnia 2022 r. uchwałą nr 23/22 stanowi w rzeczywistości podwyżkę czynszu z kwoty 15,90 zł/m2 do kwoty 17,35 zł/m2.
Ponadto, obok powyższych argumentów, uznając stawkę czynszu w wysokości 20,45 zł/m2 za niezasadną – a co za tym idzie nieobowiązującą najemców (w tym przypadku konkretnych najemców, w których sprawie został wydany wyrok) – zmiana stawki czynszu do 17,35 zł/m2 jest dla nich podwyżką.
W świetle powyższego, zmiana stawki została wprowadzona więc sprzecznie z prawem bez zachowania sześciomiesięcznego terminu ochronnego (co wynika z art. 9 ust. 1b ustawy o ochronie praw lokatorów). Ponadto spółka nie zastosowała właściwego trybu wypowiedzenia wysokości czynszu – który to obowiązuje nie tylko w wypadku podwyżki, ale każdej zmiany stawki czynszu. W myśl art. 8a ust. 2 i 3 ustawy o ochronie praw lokatorów, termin wypowiedzenia wysokości czynszu wynosi 3 miesiące i wypowiedzenie wysokości czynszu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
Końcowo tylko wskazać należy, że Spółka uzasadnia „obniżkę” wakacjami kredytowymi. Jednakże mimo nowego roku i wakacji kredytowych ograniczonych do zaledwie kilku miesięcy w roku - spółka – ustami byłego już prezesa – zapowiedziała, że podwyżek czynszu w tym roku nie będzie. Wobec tego argumentacja spółki o wykorzystaniu „wakacji kredytowych” jest nielogiczna i nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistym stanie faktycznym, a świadczy o tym, iż obniżka ta stanowiła jedynie zabieg procesowy.
Wyraźnie podkreślić również trzeba, że działanie spółki jest nadużyciem prawa – bowiem przyjmując możliwość dokonania takiej „obniżki” dowolnie, spółka mogłaby wprowadzić podwyżkę do kwoty maksymalnej (np. 21 zł/m2), a następnie obniżyć ją o kilka groszy uznając, że takiej obniżki nie można zaskarżyć – przez co stawka ta byłaby bezwzględnie obowiązująca i niezaskarżalna, co w konsekwencji oznaczałoby brak prawa najemców TBS do sądu.
W związku z treścią oświadczenia TBS Wrocław i wprowadzaniem w błąd opinii publicznej, załączam uchwałę nr 23/22 z dnia 18 lipca 2022 r., którą wprowadzono stawkę czynszu w kwocie 17,35 zł/m2, aby każdy mógł samodzielnie ocenić jej treść.
Mecenas wyczerpał temat tak bardzo, jak tylko to możliwe bez wglądu w uzasadnienie wyroku. Doceniamy, że na medialnej wojnie z TBSem nie pozostawia nas mieszkańców bez wsparcia i prostuje mediom interpretacje spółki odnośnie wyroku z 11 kwietnia 2023r.
Jednak w oświadczeniu spółki znalazł się również fragment dotyczący wyroku, który zapadł jeszcze wcześniej. Pokażmy go jeszcze raz:
Obywatel TBS rozmawiał z osobą posiadającą pełną wiedzę o tej sprawie. Z naszych informacji wynika, że pozew – jak pisaliśmy wcześniej – skończył się oddaleniem z powodu przekroczenia terminu 2 miesięcy. To termin nieprzekraczalny na złożenie pozwu po odebraniu wypowiedzenia starej stawki czynszu. Sąd nie badał zasadności podwyżki – co stoi w sprzeczności z oświadczeniem spółki.
I mamy teraz ciekawą sytuację: słowo przeciwko słowu. My wierzymy w nasze źródło informacji a nie wierzymy wypowiedzi spółki na ten temat – wiele wypowiedzi spółki, jak do tej pory, okazało się po prostu nieprawdziwymi i manipulacyjnymi. Dość przypomnieć jak TBS „informował” nas mieszkańców na swojej stronie www, że nie mamy prawa do zaskarżenia podwyżek w sądzie:
Ta informacja zelektryzowała wtedy mieszkańców. Musieliśmy wybrać między groźnie brzmiącą argumentacją spółki „podwyżka albo bruk” a zapewnieniami naszych prawników, że to kłamstwo i mamy prawo zaskarżyć podwyżkę. Oliwy do ognia dolało to, że argumentację spółki o braku prawa do sądu wsparło również Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To olbrzymie kłamstwo, publicznie głoszone przez TBS Wrocław, nie zostało wyprostowane do dziś. Wielu z nas zawierzyło prawnikom składając mimo to sprawy do sądu.
I dziś już wiemy na pewno: spośród 1756 osób, które złożyły pozwu NIKOMU sąd nie odmówił prawa do kwestionowania podwyżki! Sprawy są w toku i są przeprowadzane rozmaite dowody. A wyrok z 11 kwietnia 2023r. również potwierdza, że TBS w tej sprawie nas kłamało. Sąd przecież nie pisze w wyroku, że nie mieliśmy prawa kwestionować podwyżki sądownie – pisze, że podwyżka była NIEZASADNA. Ten podstawowy fakt, ta konfrontacja sądowa zupełnie umknęła spółce z oświadczenia w sprawie wyroku.
Tymczasem Sąd nas, mieszkańców, podwójnie uwiarygodnił:
- uznał nasze prawo do zaskarżania podwyżki wbrew tezom TBS Wrocław i MRiT
- uznał podwyżkę za niezasadną.
Jakie mamy podstawy by wierzyć w kolejne oświadczenie spółki, skoro tak poważnie zostaliśmy okłamani w tak istotnej dla nas sprawie i nigdy nie zostało to przez spółkę sprostowane? Nikt nas nie przeprosił. A kolejne oświadczenie odnośnie wyroku sądowego znów pomija tę kwestię?
Zastanówmy się, co jeszcze może budzić zwątpienie nas mieszkańców w oświadczeniu spółki?
Drogi TBSie – oto pytania od mieszkańców. Czekamy na odpowiedzi.
1. Jeśli w lutym 2023 roku spółka uzyskała pierwszy wygrany wyrok, jak teraz twierdzi, dlaczego nie poinformowała o nim opinii publicznej za pomocą swoich kanałów przekazu, takich jak strona www, profil FB?
2. Dlaczego spółka wyrywa fragment zdania z, jak twierdzi, wyroku z lutego br. zamiast opublikować zanonimizowany wyrok w całości? Tak jak to robimy choćby na ObywateluTBS, gdy tylko mamy dostęp do wyroków. Cytowany fragment może być po prostu przywołaniem w wyroku argumentacji jednej strony, tak jak często ma to miejsce w wyrokach. Tak, jak zobaczymy to w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego obalających argumentację TBSu odmawiającego dostępu do informacji publicznej: sąd najpierw przywołuje argumentacje obu stron. https://www.obywateltbs.pl/aktualnosci/sad-bezlitosnie-punktuje-tbs-wroclaw-w-sprawie-dostepu-do-informacji-publicznej
3. Jak mamy rozumieć „podwyżka jest niezasadna, ale nie nieważna”? Przypomnijmy, że z naszych czynszów opłacamy cały dział komunikacji społecznej i wypadałoby zrozumiale formułować komunikaty dotyczące spraw finansowych.
4. Jeżeli sąd uznaje podwyżkę z lutego za niezasadną, to dlaczego TBS pisze, że mieszkańcy będą musieli uiścić zaległości, które powstały od momentu wejścia ze spółką w spór sądowy? Jakich miesięcy to dotyczy? Bo przynajmniej czerwiec i lipiec 2022r. wydaje się tu bardzo wątpliwym czasem do uiszczania jakiś różnic?
5. Dlaczego kolejny raz spółka straszy nas mieszkańców kosztami procesu i zachęca do mediacji skoro demonstruje swoje „wygrane” i pewność wygranych w dalszej kolejności? Czy naprawdę mamy uwierzyć, że to jest troska o nasze finanse? Czy raczej niespójny przekaz?
Tymczasem Prezydent Jacek Sutryk poszedł jeszcze dalej i w wypowiedzi dla Radia Rodzina pochwalił się dwoma WYGRANYMI sprawami z mieszkańcami TBSu (!). Dodatkowo, nie przyznał się, że od lutego br nie publikuje w BIP, zgodnie z prawem, petycji Grzegorza Prigana podpisanej przez ponad 2,5 tysiąca mieszkańców.
Przy tym wszystkim można odnieść wrażenie, że bardziej niż walka sądowa toczy się między nami a Prezydentem Miasta Wrocław – walka medialna. W tej walce również nie zamierzamy się poddać. Nabraliśmy wprawy w szybkim reagowaniu, rozsupływaniu manipulacyjnych treści. Potrafimy analizować przekaz i zachować do niego zimny dystans. Panie Prezydencie, pan wciąż nas nie docenia. Ale to my mieszkańcy jesteśmy tu nadal, działamy, podczas gdy dwa zarządy już odeszły w niebyt, kontrakty sponsorskie i dla rady programowej zostały zerwane, wyroki w WSA bezapelacyjnie wygrane. Wiemy, że to maraton, ale nie zmęczymy się nawet tą ciągłą propagandą.