To pierwsza w Polsce sytuacja, gdy Rada Miasta sporządza rezolucję w sprawie konieczności zmiany ustawy o SIM/TBS. Powstała ona w związku ze zgłaszaniem się mieszkańców różnych TBSów do radnych miasta i zapoznaniem się z niesprawiedliwą w ocenie radnych sytuacją.
Rada Miasta apeluje o przekształcenie wkładów pieniężnych - partycypacji - na wkłady pieniężne do spółek. Czyli mieszkańcy staliby się udziałowcami i uzyskali uprawnienia kontroli. Bo brak systemu kontroli w największym stopniu powoduje patologizowanie się systemu budownictwa społecznego.
Publikujemy treść rezolucji Radnych Miasta, skierowanej do Premiera RP, Parlamentarzystów oraz Ministra Rozwoju i Technologii. Rezolucja ta jest kolejnym ważnym głosem płynącym w stronę ustawodawców o konieczne zmiany ustawy o TBS/SIM.
Uzupełnia petycję adwokata Grzegorza Prigana wnoszącą sześć postulatów zmiany w ustawie - podpisy jej poparcia zbierane są w różnych miejsach kraju wśród mieszkańców.
Zmiany w ustawie popiera więc strona samorządowa i obywatelska.
TREŚĆ REZOLUCJI
- PRZYJĘTEJ JEDNOGŁOŚNIE PRZEZ RADNYCH MIASTA KRAKOWA
W DNIU 22 MARCA 2023 ROKU
Rada Miasta Krakowa zebrana na sesji w dniu 22.03.2023r. uchwala niniejszą rezolucję skierowaną do Premiera RP, Parlamentarzystów
oraz Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy
w sprawie umożliwienia mieszkańcom TBS
kontroli nad działalnościa spółek TBS
Mieszkańcy TBS coraz częściej wytaczają spółkom sprawy sądowe. Oprócz tego, że chcą sprawiedliwości, zależy im także na prostym przekształceniu ich wkładów partycypacyjnych na wkłady pieniężne do spółki, a tym samym umożliwienie im kontroli jako udziałowcom.
Spółki Towarzystwa Budownictwa Społecznego tworzone są wokół misji społecznej jaką jest zapewnienie dachu nad głową nisko i średniozamożnym Polakom. Na najem mieszkania TBS pozwolić sobie może obywatel, który zarabia więcej niż przewidują wskaźniki socjalne dot. mieszkań komunalnych, ale na tyle mało, że nie osiąga odpowiedniej zdolności kredytowej, która pozwoliłaby mu na kupno własnego mieszkania czy wybudowanie domu.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego tworzą spółki, które w całości bazują na dwóch źródłach wsparcia: na pieniądzach samych mieszkańców i preferencyjnym kredycie udzielonym przez państwowy bank, a spłacanym przez mieszkańców. Spółki TBS nie mogą generować zysków z najmu lokali mieszkalnych.
Niestety mieszkańcy TBS-ów od dłuższego czasu podnoszą temat nieuczciwego traktowania ich przez spółki. Zwłaszcza teraz, w czasie kryzysu gospodarczego, do radnych zgłaszają się mieszkańcy TBS-ów,
którzy są dociążeni dużymi czynszami i podwyżkami oraz nieprawidłowościami innego rodzaju, które dotykają ich w tym systemie.
Szczególnie krzywdzącym jest fakt, że osoby, które z powodu swoich
niewysokich dochodów miały wynajmować mieszkania na preferencyjnych cenach, obecnie płacą czynsze znacznie większe niż mieszkańcy spółdzielni czy wspólnot.
Na czynsz mieszkańca TBS-u składa się kredyt i opłata eksploatacyjno-remontowa. Bez ujmowania opłaty za kredyt mieszkańcy krakowskich TBS-ów prowadzonych przez prywatne spółki na opłaty eksploatacyjno-remontowe przeznaczają średnio 11,64 zł/m2, podczas gdy mieszkańcy spółdzielni i wspólnot - 3,83 zł. Różnica jest kolosalna!
Nie może być tak, że sprawy sądowe opłacane przez mieszkańców TBS-ów to jedyna możliwość by skontrolować spółkę TBS. Obecnie system TBS jest pozbawiony nadzoru. Ustawa nie daje lokatorom wglądu w to, co spółki robią z ich pieniędzmi. W ustawie nie ma także żadnych sankcji dla spółek. Natomiast mieszkańcy wspólnot mogą przejrzeć każdą fakturę wynajętego zarządcy, spółdzielcy też mają opcje nadzoru poprzez rady nadzorcze i opcje rozliczenia przez walne zgromadzenia. Mieszkańcy TBS-ów takich opcji nie mają.
Dlatego zwracamy się do Premiera RP, Parlamentarzystów oraz Ministra Rozwoju i Technologii z apelem o przekształcenie wkładów partycypacyjnych mieszkańców na wkłady pieniężne do spółki, a
tym samym umożliwienie im kontroli jako udziałowcom.
Za Rezolucją głosowali jednomyślnie wszyscy obecni na sesji Rady Miasta. To pokazało, że Radni Miasta Krakowa dostrzegają Nasze problemy i mocno Nas wspierają w inicjatywie zmian ustawodawstwa w tym temacie.
Jako mieszkańcy systemu TBS bardzo dziękujemy 41 bohaterom wczorajszego głosowania:
Rafał Komarewicz - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Dominik Homa
Wojciech Krzysztonek
Stanisław Moryc
Kazimierz Chrzanowski
Jacek Bednarz
Artur Buszek
Iwona Chamielec
Tomasz Daros
Bogumiła Drabik
Michał Drewnicki
Grażyna Fijałkowska
Łukasz Gibała
Andrzej Hawranek
Józef Jałocha
Małgorzata Jantos
Dominik Jaśkowiec
Adam Kalita
Mariusz Kękuś
Jakub Kosek
Bolesław Kosior
Małgorzata Kot
Renata Kucharska
Lech Kucharski
Teodozja Maliszewska
Łukasz Maślona
Adam Migdał
Jan Stanisław Pietras
Włodzimierz Pietrus
Sławomir Pietrzyk
Edward Porębski
Anna Prokop-Staszecka
Łukasz Sęk
Marek Sobieraj
Michał Starobrat
Grzegorz Stawowy
Alicja Szczepańska
Agata Tatara
Łukasz Wantuch
Aleksandra Witek
Jerzy Zięty
Szczególnie ciepłe podziękowania ślemy w stronę Adama Mildnera ze Stowarzyszenie Partycypantów i Najemców NASZ BLOK, który swoim zaangażowaniem sprawił, że problemy mieszkańców tego systemu zostały usłyszane i szukamy sposobów na ich rozwiązanie.