Ułatwienia dostępu

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

Co dalej z petycją o zmianę ustawy, podpisaną przez tysiące z nas?

Co dalej z petycją o zmianę ustawy, podpisaną przez tysiące z nas?

Pod koniec lutego 2023r. wrocławski adwokat Grzegorz Prigan wysłał petycję do Marszałek Sejmu wnosząc o zmianę ustawy o TBS. Petycja zawiera 6 głównych postulatów i mieszkańcy systemu TBS poparli ją ponad 12 tysiącami podpisów z całej Polski. W lipcu 2023 Ministerstwo Rozwoju i Technologii odpowiedziało na postulaty – publikujemy odpowiedź wysłaną do mecenasa. Wciąż jednak nie ma odpowiedzi Marszałek Sejmu. Społecznicy powalczyli więc o uwagę pani Marszałek Witek podczas jej pobytu w Tarnobrzegu. Na dniach Biuro Analiz Sejmowych wydało swoją opinię, którą załączamy. Zapraszamy do dyskusji na naszej stronie FB.

Przypomnijmy postulaty petycji:
-> niższy pułap czynszu maksymalnego w ustawie
-> przeznaczanie zysków TBS z działań komercyjnych na obniżanie czynszów
-> obniżenie czynszu o wartość kredytu po jego spłacie
-> wykup mieszkań z bonifikatą; zgoda TBS niekonieczna
-> większa swoboda zbywania partycypacji
-> społeczna kontrola spółek TBS: mieszkaniec w Radzie Nadzorczej/Zarządzie TBS

Tutaj link do pełnej jej treści: Petycja o zmianę ustawy o TBS do Sejmu RP

A tak mieszkańcy wyrazili swoje poparcie:

W lipcu 2023r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które otrzymało petycję do wiadomości i w czasie spotkania na sejmowym Zespole ds. Przestępstw Gospodarczych i Lichwy, zobowiązało się odpowiedzieć na jej postulaty – wysłało odpowiedź do adwokata Grzegorza Prigana. Za jego zgodą publikujemy ją poniżej w całości. Jednocześnie zachęcamy do komentowania na naszej stronie FB.

Przypominamy też, że trwają obrady tzw. „okrągłego stołu” w Ministerstwie, na które zapraszani są przedstawiciele zarówno TBSów, jak i mieszkańców. Kolejne spotkanie już w 2 sierpnia 2023r.

MRiT w odpowiedzi mecenasowi ujawniło, w jaką stronę zdążają de facto te rozmowy. Nie możemy na zbyt wiele liczyć.

Petycja była adresowana do Marszałek Sejmu p. Elżbiety Witek. Została już skierowana do Komisji ds. Petycji i przedłużono termin jej rozpatrywania. 24 lipca 2023r. Biuro Analiz Sejmowych wydało swoją opinię nt. petycji, którą również zamieszczamy.

Wciąż mamy poczucie, że nikt do tej pory nie zadał sobie trudu
by naprawdę zrozumieć sytuację mieszkańców i przyznać,
jak patologicznie działa system TBS/SIM
i jak bardzo konieczna jest zmiana.

Społecznicy TeBeeSiaki z różnych miast Polski próbują przebić ten balon nieświadomości i bierności korzystając z różnych ścieżek i spotkań z politykami, dziennikarzami, itp. 29 lipca 2023r. w Tarnobrzegu gościła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na spotkaniu z sympatykami. Dzięki pomocy radnego Tarnobrzega Kamila Kalinki społecznicy uzyskali możliwość kilkuminutowej rozmowy z panią Marszałek. Przedstawili petycję Grzegorza Prigana, której pani Marszałek nie znała dotąd, jak sama przyznała. Przypomnieli o tysiącach podpisów mieszkańców z całego kraju, o wsparciu rad miejskich z Tarnobrzega, Kraśnika, Krakowa. Streścili kilka afer z udziałem TBSów i naciskali na konieczność zmiany systemu i wypracowanie nowej ustawy. Na zdjęciu mieszkańcy TBS Tarnobrzeg Renata Krawczyk i Tomasz Maciupa, społecznie walczący o naprawienie patologii w systemie -  w rozmowie z Marszałek Witek:

Zapraszamy do zapoznania się z treścią odpowiedzi Ministerstwa i Biura Analiz Sejmowych i do wyrażenia swojego zdania pod naszym postem na stronie FB: https://www.facebook.com/obywateltbs 
 

Petycja online nadal możliwa do podpisu dla tych, którzy ją dotąd przegapili: Petycja online o zmianę ustawy o TBS do Sejmu RP - PODPISZ!

Kup kawę dla ObywatelTBS

Lubisz naszą działaność? Cenisz bieżące informacje na social mediach i stronie #ObywatelTBS?
Chciałbyśmy napić się kawki z każdym z Was razem i osobno. Porozmawiać o problemach i rozwiać wątpliwości. Wiemy jednak, że to niemożliwe.
Jeśli jednak lubicie to, co robimy to zawsze możecie zostawić nam kawkę tutaj ☕

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

kontakt@obywateltbs.pl
Obywatel TBS to platforma od mieszkańców dla mieszkańców Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu. U nas dowiesz się wszystkiego, co mieszkaniec wiedzieć powinien.
KRS   0001088706
NIP   8943230752
REGON   527952445